הנקה והיריון - מה שצריך לדעת

סביב נושא הנקה בהיריון ישנן הרבה שמועות הנובעות מחוסר הבנה של התהליכים המתרחשים בגוף בזמן ההיריון ובתקופת ההנקה. אז בואו נעשה סדר בדברים, נתחיל מלהסביר מהם התהליכים המתרחשים בגוף בתקופה זו.
 

הנקה בהיריון - התהליכים המתרחשים בגוף

כאשר את נמצאת במהלך ההיריון, גופך יודע שבקרוב תצטרכי להניק ולכן מתחיל לייצר את החלב הדרוש בשביל הנקה לאחר לידה. התהליך מתחיל להתרחש בדרך כלל בשליש השני של ההיריון.

החלב המיוצר בשלב זה נקרא קולוסטרום, חלב ראשוני ההכרחי לימים הראשונים של הנקה לאחר לידה. חלב זה מזין את התינוק ומספק לו את ההגנה החיסונית הדרושה בשלבים שמערכת החיסון שלו עדיין מתפתחת.

בתקופת ההיריון ישנה הרבה פעילות הורמונלית בגוף, פעילות ההכרחית לכל שלבי ההיריון ולשם תחילת ייצור החלב. אותה פעילות הורמונלית יוצרת רגישות באוזר הפיטמות, רגישות אשר יכולה להיות סימן ראשון להיריון. אותה הרגישות בפטמות ממשיכה גם בהנקה לאחר לידה ויש נשים אשר בשל כך נרתעות מהנקה.
 
ישנם מקרים בהם אם מניקה נכנסת שוב להיריון; כלומר היא נמצאת במצב בה גופה צריך ליצר חלב עבור התינוק שכבר נולד וגם להתחיל לייצר קולסטרום עבור התינוק אשר צפוי להיוולד. מצבים אלו מעוררים דאגה אצל אימהות החוששות שלא יהיה מספיק קולסטרום בגופן עבור התינוק החדש.

אל חשש, ככל שמניקים יותר השד מייצר יותר חלב. עבור אישה בריאה אין סיבה לחשוש מחוסר בחלב במקרים שכאלו. ישנן גם טענות לפיהן גירוי הפיטמה אשר נוצר בזמן היניקה עלול לגרום ללידה בטרם עת. יש בזה גרעין של אמת, גירוי הפיטמות גורם להפרשת הורמון הגורם להתכווצות הרחם.

אותו ההורמון (אוקסיטוצין) מופרש גם בעת קיום יחסי מין ואפילו בכמויות גדולות יותר. יחסי מין יותר מסוכנים מבחינה זו בהשוואה לגירוי הפיטמה הנגרם ביניקה. ישנם מקרים בהם נאסר על נשים לקיים יחסי מן מסיבות אלו, אם נאסר עלייך לקיים יחסי מין אז יש גם להימנע מהנקה בהיריון.
 
 

הנקה והיריון - תחילת הגמילה

במהלך תקופת ההנקה הרכב החלב וטעמו משתנים וזוהי יכולה להיות תחילתה של הגמילה. במקרים רבים התינוק או הפעוט אינו אוהב את הטעם המשתנה ואינו מעוניין להמשיך לינוק, גם כאשר האם מעוניינת להמשיך להניק את התינוק. חשוב לשים לב לשינויים אלו ולגמול את התינוק מיניקה בצורה הדרגתית. 


 
מעוניינת לשמוע פרטים נוספים? 
_______________________________
מכשיר עיסוי שד חדשני המסייע:
להנקה יעילה,
לשאיבה יעילה,
להשגת חלב איכותי

ולייצור מוגבר
​_______________________________

קראי עוד על CUPit
 

 

עכשיו ניתן לרכוש באתר.

הקלידי את פרטי ההזמנה והמוצר יישלח אלייך

Facebook
או התקשרי: 052-4115222